Photo: Uzdrowisko Ustroń Health Resort Photo: Uzdrowisko Ustroń Health Resort Photo: Uzdrowisko Ustroń Health Resort

Uzdrowisko Ustroń Health Resort

Sanatoryjna 1, 43-450 Ustroń, Śląskie
Uzdrowisko Ustroń to jeden z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie. To firma, która szczyci się nowoczesnym podejściem do rehabilitacji, wykorzystaniem surowców naturalnych – solanki i borowiny oraz wieloletnimi tradycjami.
Uzdrowisko Ustroń specjalizuje się w rehabilitacji kardiologicznej, neurologicznej, onkologicznej oraz narządu ruchu. Jeden z obiektów – Rosomak jest dedykowany pacjentkom po chorobach nowotworowych. Rehabilitują się w nim głównie kobiety po mastektomiach. Rosomak to miejsce, gdzie prowadzona jest kompleksowa rehabilitacja onkologiczna i limfologiczna.
Uzdrowisko Ustroń w swojej ofercie ma także pobyty Medical and SPA (cztery zróżnicowane programy) oraz pobyty odchudzające i regeneracyjne dla sportowców.
Pacjenci korzystają z pobytów rehabilitacyjnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, pobytów dofinansowanych z PFRON oraz pobytów komercyjnych.
 
Właścicielem większościowego pakietu Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego „Ustroń” SA od sierpnia 2010 roku jest Spółka Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca. Skarb Państwa sprzedał akcje Uzdrowiska za ponad 90 milionów złotych. Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca to spółka o wypracowanej marce i ogromnych sukcesach w dziedzinie kardiologii oraz kardiochirurgii. Została założona w 2000 r. przez grupę wybitnych lekarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych, którym przyświeca idea rozpowszechnienia najnowszych metod leczenia schorzeń sercowo-naczyniowych. Nowy właściciel Uzdrowiska Ustroń postawił sobie za cel rozwój tego miejsca, a każda zarobiona złotówka jest ponownie inwestowana w Uzdrowisku.
 
Uzdrowisko Ustroń to połączenie tradycji z nowoczesnością. Tradycje uzdrowiskowe Ustronia sięgają końca XVIII w., kiedy odkryto, że warunki klimatyczne i miejscowe zasoby tworzyw leczniczych sprzyjają leczeniu chorób układu oddechowego, reumatycznych, stawowo-mięśniowych i stanów wyczerpania, a ponadto przyspieszają rekonwalescencję po przebytych chorobach i urazach. W drugiej połowie XVIII w., po zbudowaniu huty żelaza, wykorzystywano rozżarzony żużel wielkopiecowy do sporządzania kąpieli. Pod koniec XIX wieku ruszyła budowa zakładu kąpielowego i Domu Zdrojowego. Podjęcie prac wiązało się z odkryciem bogatych złóż borowiny. W latach 1945-1946 obiekty uzdrowiska przejęła ubezpieczalnia społeczna. Następnie Państwowe Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe w Jastrzębiu-Zdroju przejęło zakład kąpielowy, jednak decyzja o budowie kopalń Rybnicko-Jastrzębskiego Okręgu Węglowego spowodowała likwidację lecznictwa uzdrowiskowego w Jastrzębiu-Zdroju, co wpłynęło na odrodzenie się uzdrowiska w Ustroniu.
 
Lata 60. XX wieku to narodziny jednej z najważniejszych dla Ustronia idei. Wojewódzka Rada Narodowa w Katowicach przyjęła plan rozbudowy Ustronia. Generał Jerzy Ziętek realizację planu budowy dzielnicy Zawodzie powierzył architektom Aleksandrowi Francie i Henrykowi Buszko. Wspólnie z Tadeuszem Szewczykiem zaprojektowali dzielnicę Zawodzie. Plan przewidywał wybudowanie zespołu uzdrowiskowego składającego się z sanatorium, 26 domów leczniczo-rehabilitacyjnych, zakładu przyrodoleczniczego, domu zdrojowego i obiektów gastronomicznych. Wznoszenie głównego budynku sanatoryjnego – Równicy – rozpoczęto w drugiej połowie 1968 r. Budowę zespołu uzdrowiskowego finansowano z różnych źródeł: Sanatorium i Zakład Przyrodoleczniczy powstawały dzięki środkom z górnictwa i budżetu województwa, a domy leczniczo-rehabilitacyjne sponsorowali przyszli użytkownicy, czyli zakłady pracy. Obowiązujący od lipca 1975 r. nowy podział administracyjny kraju i dający o sobie znać kryzys gospodarczy spowolniły prace. Były to pierwsze zapowiedzi mającego nastąpić za kilka lat paraliżu inwestycyjnego. Dopiero druga połowa lat osiemdziesiątych przyniosła przyspieszenie prac budowlanych. 24 listopada 1986 roku nastąpiło uruchomienie I Oddziału Kardiologicznego Szpitala Uzdrowiskowego na Zawodziu. W kolejnych miesiącach uruchamiano kolejne oddziały – II Oddział Kardiologiczny, III Oddział Reumatologiczny, IV i VI Oddział Chorób Dróg Oddechowych.
 
W 1991 roku gotowy był pierwszy segment Zakładu Przyrodoleczniczego – obecnie Uzdrowiskowy Instytut Zdrowia. Cztery lata później przeprowadzono odwierty solankowe U-3 i U-3A, które wykorzystywane są do dziś. Kąpiele w basenach solankowych należą do najważniejszych elementów lecznictwa uzdrowiskowego, szczególnie rehabilitacji ruchowej. Ustrońskie solanki, wydobywane z dwóch odwiertów w pobliżu Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia, zalicza się do najlepszych w kraju. Cztery baseny Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia napełnione solanką o stężeniu 3–4% są miejscem ćwiczeń kinezyterapeutycznych. W kolejnych latach zakończono budowę poszczególnych części Uzdrowiskowego Zakładu Przyrodoleczniczego i tym samym dobiegło końca przenoszenie Uzdrowiska z Jastrzębia-Zdroju do Ustronia.
 
Uzdrowisko Ustroń tworzą obecnie cztery sanatoria – Równica, Kos, Narcyz i Rosomak, 3-gwiazdkowy hotel Wilga, Uzdrowiskowy Instytut Zdrowia oraz nowoczesne centrum zabiegowe Medical & SPA Prestige Club. To co wyróżnia uzdrowisko to najnowocześniejszy sprzęt rehabilitacyjny, profesjonalna kadra (40 lekarzy różnych specjalności, 90 pielęgniarek oraz 120 fizjoterapeutów), specjalistyczny plan zabiegów terapeutycznych dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. W Uzdrowisku Ustroń wykonywanych jest ponad 70 rodzajów zabiegów rehabilitacyjnych, także przy wykorzystaniu surowców naturalnych – solanki i borowiny o właściwościach leczniczych potwierdzonych certyfikatami. W ciągu prawie sześciu lat od prywatyzacji w Uzdrowisku wyremontowano pokoje zabiegowe i hotelowe, jadalnię oraz kotłownię. W ciągu najbliższych trzech lat w Uzdrowisku Ustroń zostaną przeprowadzone kolejne inwestycje za ponad 57 milionów złotych. Zmodernizowane zostaną baseny solankowe znajdujące się w Uzdrowiskowym Instytucie Zdrowia, wyremontowane będą gabinety zabiegowe w UIZ. Planowana jest także budowa basenu rekreacyjnego pomiędzy Hotelem Wilga*** a Uzdrowiskowym Instytutem Zdrowia. 
Proces rezerwacji wizyty jest bardzo prosty. Po prostu wybierz datę. Poinformujemy Cię o statusie rezerwacji.
Zabiegi: Cena - zakres:
280 - 1000 PLN
280 - 1000 PLN
22 - 44 PLN
22 - 31 PLN
22 - 26 PLN
22 - 88 PLN
22 - 44 PLN
22 - 88 PLN
22 - 44 PLN
22 - 31 PLN
22 - 88 PLN
22 - 440 PLN
22 - 2200 PLN
22 - 2200 PLN
22 - 2200 PLN
22 - 440 PLN
22 - 2200 PLN
22 - 2200 PLN
22 - 440 PLN
22 - 440 PLN
22 - 440 PLN
22 - 440 PLN
Zapytaj o wolne terminy

Lokalizacja

Sanatoryjna 1, 43-450 Ustroń, Śląskie